AdminPTA | Odsłony: 811

„Greckie teksty astrologiczne w Wielkim Księstwie Litewskim”
dr Natallia Slizh
Wykład online, piątek, 21 maja 2021, godz. 19:00

Zapraszamy na wykład dr Natalli Slizh z Białorusi na wykład „Greckie teksty astrologiczne w Wielkim Księstwie Litewskim”. Referat poświęcony tekstom astrologicznym, które zostały przetłumaczone z języka greckiego na starobiałoruski w Kijowie w drugiej połowie XV wieku oraz traktatowi tłumaczonemu z języka polskiego. Teksty te zachowały się w rękopisach znalezionych w monastyrze prawosławnym w Supraślu. Mowa o zbiorze 18 utworów stanowiących podręczniki astrologiczne, które zawierają podstawowe informacje o Słońcu, Księżycu, planetach, znakach zodiaku i in. Wśród źródeł rękopiśmiennych zachowały się kalendarze księżycowe dwojakiego rodzaju. Jeden opisuje dni od 1 do 30, drugi zaś odnosi się do znaków zodiaku.
DR NATALLIA SLIZH / SLIŽ - białoruska historyk, astrolog. Obszar badawczy związany z historią Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI-XVII w.: ślub szlachecki, rodzina szlachecka, historia seksu, historia Grodna, historia astrologii. Autorka czterech monografii (Шлюбныя і пазашлюбныя стасункі шляхты ВКЛ у ХVI–ХVIІ стст. (2015); Katalog testamentów mieszkańców Brześcia i Grodna od XVI do początku XVIII wieku. (2017); Культура сексуальных стасункаў у Вялікім Княстве Літоўскім у XVI–XVII стст. (2019); “Збор знакамітых цудаў і ласкаў Найсвяцейшай Панны Марыі Студэнцкай” як унікальная крыніца па гісторыі Гародні (2019) oraz ok. 170 artykułów.Na polu astrologicznym pasjonuje ją astrologia natalna, elekcyjna, synastryczna. Astrologię mundalną wykorzystuje w formułowaniu prognoz dla Białorusi.
Wykład odbywa się przez internet na platformie myconference. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie swojego adresu e-mail, który będzie potrzebny do zalogowania się na stronie webinarium. Prosimy o kontakt na nasz adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Wykład jest bezpłatny.

Termin: piątek, 21 maja 2021, godz. 19:00 (do 20:30)

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Organizator: Polskie Towarzystwo Astrologiczne, tel. 661 232 597

 
Kategoria: Archiwum - wykłady, spotkania
Back to Top