AdminPTA | Odsłony: 11260

Wywiad z dr. Erikiem van Slootenem

Krótki wywiad Piotra Piotrowskiego z Erikiem van Slootenem, gościem specjalnym III Konferencji PTA „Człowiek i kosmos”, która odbyła się w Warszawie w dniach 19-20 października 2013 r. Podczas konferencji Erik van Slooten wygłosił wykład oraz poprowadzi trzygodzinny warsztat, a także podpisywał swoją książkę "Klasyczna interpretacja horoskopu" wydaną w ramach Biblioteki Polskiego Towarzystwa Astrologicznego.

 


Piotr Piotrowski: Jest Pan jednym z najbardziej szanowanych i cenionych astrologów europejskich, znawcą astrologii tradycyjnej. Jaka była Pańska droga do astrologii?

Erik van Slooten: Astrologia towarzyszyła mi od urodzenia. Mój ojciec był astrologiem, podobnie jak jego matka. Jestem przedstawicielem trzeciego pokolenia w rodzinie, które zajmuje się „spoglądaniem w gwiazdy”.

- Dlaczego naucza Pan właśnie astrologii tradycyjnej? Co takiego w niej jest, czego zabrakło astrologii współczesnej?

- Bardzo wcześnie zainteresowałem się astrologią horarną, która jest czystą klasyczną astrologią. Później moje zainteresowania poszerzyły się o całą astrologię klasyczną, w szczególności hellenistyczną astrologię urodzeniową. Mój problem z astrologią współczesną polega na tym, że coraz mniej astrologów ma odwagę sporządzać jasne, sprawdzalne prognozy, nie mówiąc już o prognozowaniu konkretnych wydarzeń. Moim ideałem jest, by astrologia klasyczna i astrologia współczesna wzajemnie się uzupełniały.

- Czy może Pan opowiedzieć o jakimś wyjątkowym sukcesie ze swojej praktyki astrologicznej?

- Jednym z moich pierwszych sukcesów jako astrologa horarnego było uratowanie życia żółwiowi. Dzięki interpretacji horoskopu odnalazłem w pralce zaginione kilka dni wcześniej zwierzę i tym samym ocaliłem mu życie, które niewątpliwie straciłby po włączeniu urządzenia.

- Jakich dawnych autorów pism astrologicznych Pan najbardziej ceni?

- Z czasów antycznych Vettiusa Valensa (Anthologiae), z XVII wieku Jeana Babtiste‘a Morina (Astrologia Gallica) i Williama Lillyego (Christian Astrology).

- Jak Pan widzi przyszłość astrologii?

- Przyszłą astrologię widzę jako swoistą astrologię postmodernistyczną, która znowu będzie nawiązywać do tradycji i przy tym na nowo stanie się narzędziem dla konkretnych i jasnych prognoz, nie zapominając przy tym o wglądzie psychologicznym.

- Co by Pan poradził osobom, które dopiero uczą się astrologii lub tym, które chciałby zająć się astrologią profesjonalnie?

- Początkującym astrologom zalecam, by przede wszystkim zapoznali się z dorobkiem astrologii klasycznej (godności podstawowe i przygodne, horoskopy dzienne i nocne, klasyczną wykładnię aspektów), ponieważ te reguły pobudzają precyzyjne i jasne myślenie. Astrologom zawodowym proponowałbym przede wszystkim zajęcie się astrologią horarną, ponieważ sprzyja ona pozyskiwaniu klientów. Jest wielu ludzi, którzy nie tyle są zainteresowani interpretacją własnego horoskopu urodzeniowego, co raczej uzyskaniem odpowiedzi na konkretne, osobiste pytania. Zaletą jest także to, że horoskopy horarne wymagają mniejszego nakładu pracy i w związku z tym stosunek ich ceny do ilości pracy jest dla astrologa korzystniejszy, niż w przypadku doradztwa w oparciu o horoskop urodzeniowy.

- Podczas III Konferencji PTA wygłosi Pan nie tylko wykład, lecz także poprowadzi trzygodzinny warsztat „Klasyczna interpretacja horoskopu urodzeniowego”. Czego mogą się spodziewać uczestnicy Pańskich zajęć w Polsce?

- W trakcie mojego wykładu, opierając się także na przykładach, zajmę się możliwościami, jakie dają różne metody klasyczne (radix, horarny, elekcyjny). Natomiast w ramach warsztatów zgłębię zagadnienia dotyczące klasycznej interpretacji horoskopu urodzeniowego. Zanalizuję godności podstawowe i przygodne, klasyczną nauki o aspektach i domach horoskopu, władcę horoskopu, almuten, planety dzienne i nocne itp. Wyjątkowo fascynująca jest tematyka dotycząca najstarszego systemu domów horoskopu, domów obejmujących całe znaki lub domów zodiakalnych. Przykładowo: jeśli ascendent przypada na 14 stopień Strzelca, to cały znak Strzelca staje się pierwszym domem horoskopu, cały znak Koziorożca drugim domem itd. Interesujące w tym niezwykle prostym systemie jest to, że można go używać obok systemów nowszych, jak np. Placidusa, i wtedy dostarcza on nam dodatkowych informacji. Ta teoria zostanie w czasie warsztatu poparta przykładami.
[tłum. Ewa Wojtyś]


Dr Erik van Slooten, ur. 28.07.1942 w Eindhoven, Holandia. Słońce w Lwie, ascendent w Strzelcu, Księżyc w Wodniku. Studiował nauki lingwistyczne i literaturoznawstwo, italianistykę, historię sztuki i filozofię na uniwersytetach w Utrechcie i Nijmegen. Mieszka w Monachium i specjalizuje się w astrologii klasycznej. Zajmuje się przede wszystkim astrologia horarną. Napisał siedem książek niemieckojęzycznych, z których część została przetłumaczona na język włoski, holenderski i czeski. Przekład polski w przygotowaniu. Wygłasza wykłady i prowadzi seminaria w Europie, w szczególności w krajach niemieckojęzycznych i we Włoszech. Jako artysta kabaretowy występował w czasie konferencji astrologicznych w Monachium, Amsterdamie, Mediolanie i Bazylei.

Kategoria: Artykuły
Back to Top