Rembek Stanisław

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Portret rembeka11.jpg
Dane Stanisław Rembek
Data urodzenia 06.07.1901, godz. 12:00
Miejscowość Łódź (51°46′N 19°27′E)
Strefa czasowa GMT+1:24
Słońce 14° Raka
Księżyc 9° Ryb
Ascendent 9° Wagi
Horoskop Stanisława Rembeka

Biografia

Polski pisarz, nauczyciel, działacz konspiracyjny. Z wykształcenia historyk, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1924–1938 był nauczycielem. Po wojnie w długich okresach czasu jego twórczość była objęta zakazem publikacji, m.in. w okresie stalinowskim. Rembeka „wytarto”, jego powieści o wojnie polsko-bolszewickiej zostały wycofane z bibliotek jako „antyradzieckie”, a pisarz nie miał szans na ich wznowienie. Nękano go również aresztami, a nawet zamknięto go na dwa miesiące w domu wariatów. Wówczas to żyjącemu w biedzie pisarzowi pomógł Bolesław Piasecki, który też spowodował w 1956 druk w Instytucie Wydawniczym PAX zbioru opowiadań Ballada o wzgardliwym wisielcu oraz Dwie gawędy styczniowe.


Stanisław Grochowiak nazwał Stanisława Rembeka tragicznie zapomnianym pisarzem, który miał nieszczęście pisać o konflikcie orężnym w dwudziestym roku [1]. W marcu 1939 roku powieść W polu otrzymała ustanowioną przez Henryka Sienkiewicza nagrodę Kasy Literackiej z funduszu im. Franciszka Salezego Lewentala jako najlepsza powieść polska ostatniego pięciolecia. W sierpniu tego samego roku Rembek został uhonorowany Nagrodą Literacką miasta Kalisza im. Adama Asnyka, a w roku 1945 otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki.


W 1958 roku Rembek wydał W polu w paryskim Instytucie Literackim Jerzego Giedroycia. To ostatecznie zamknęło mu drogę do publikowania w kraju. (...) Maria Stępniewska wspomina, że z czasem Rembek zgorzkniał, załamał się, zaczął pić. Nękany problemami zdrowotnymi, doświadczający nieustannej wręcz depresji, zmarł w zapomnieniu i biedzie. Zapytany w 1978 roku przez Irzyka, co chciałby przekazać swoim czytelnikom, jaką prawdę ocalić w swoich książkach, pisarz powiedział: „Konieczność uczciwej służby dla Ojczyzny, konieczność uczciwego życia. Nie ma dla mnie nic straszniejszego i bardziej haniebnego, jak zdrada”. Rembek pozostał wierny swoim wartościom i zapłacił za to bardzo wysoką cenę ‒ i jako pisarz, i jako człowiek.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Ciekawostki

Na podstawie powieści Wyrok na Franciszka Kłosa Andrzej Wajda nakręcił film pod tym samym tytułem. Juliusz Machulski na motywach opowiadań Przekazana sztafeta oraz Igła wojewody zrealizował film Szwadron.

Maria Dąbrowska, która zgłosiła kandydaturę Rembeka do nagrody „Wiadomości Literackich” uważała twórczość Rembeka za lepszą w pewnych aspektach niż proza Ericha Remarque’a. Leopold Tyrmand określił Wyrok na Franciszka Kłosa jako jedną z najlepszych książek o okupacji [2].

Źródło horoskopu

Metryka urodzenia z Archiwum Państwowego w Łodzi [dostęp 28.11.2013].

Informację odnalazł Mirosław Czylek, akt urodzenia przetłumaczył Wojciech Suchomski.