AdminPTA | Odsłony: 3210

 

 „O Elżbiecie Barszczewskiej (1913-1987) we wspomnieniach rodzinnych i astrologii.

W stulecie urodzin aktorki” 

wykład Igora Strojeckiego i Margot Graham

 

Zapraszamy na wykład Igora Strojeckiego, który przybliży sylwetkę swojej krewnej – aktorki Elżbiety Barszczewskiej. Podczas prezentacji multimedialnej przytoczy fragmenty wypowiedzi artystki, jej wspomnień  oraz  niepublikowanych pamiętników aktorki i jej ciotki pisarki Marii Dąbrowskiej. W części astrologicznej Margot Graham przedstawi i zinterpretuje liczne horoskopy dotyczące najważniejszych wydarzeń z życia tej wybitnej artystki.

Elżbieta Barszczewska ur. 29 listopada 1913 r. w Warszawie, ze stolicą związała całe swoje życie prywatne i zawodowe. Była żoną aktora, reżysera i pedagoga Mariana Wyrzykowskiego oraz matką aktora Juliusza Wyrzykowskiego. Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej ukończyła w 1934 r. i od razu została zaangażowana do Teatru Polskiego, któremu, z małymi przerwami, pozostała wierna do końca życia. Była odtwórczynią ok. 50 kreacji teatralnych, m.in.: Małej Dorrit, Ofelii, Lilli Wenedy, Nory, Marii Stuart. W latach okupacji pracowała jako kelnerka w kawiarni "U Aktorek", brała także udział w konspiracyjnym życiu teatralnym. W filmie zadebiutowała jeszcze jako studentka, szybko zdobyła niezwykłą popularność wśród publiczności i uznanie krytyki - stała się gwiazdą filmową. Zagrała główne role m.in.: w "Granicy", "Dziewczętach z Nowolipek", "Znachorze", "Trędowatej" i "Kłamstwie Krystyny". Zmarła 14 października 1987 r., pochowana została w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

 

IGOR STROJECKI od ponad trzydziestu lat zajmuje się historią swojej rodziny, pasjonuje się historią Warszawy i rodzin z nią związanych, popularyzuje badania genealogiczne, wygłasza odczyty i wykłady w wielu środowiskach, organizuje wydarzenia przywracające pamięć o zapomnianych  i wybitnych osobach z nim spokrewnionych. W ciągu ostatnich 10 lat zorganizował w całej Polsce ok. 70 wystaw poświęconych swoim przodkom, wygłosił kilkaset wykładów, jest autorem publikacji, udzielał licznych wywiadów do prasy, radia i telewizji, był bohaterem reportaży radiowych i programów telewizyjnych. Jest m.in. członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego i Stowarzyszenia Nasz Norblin. Motto Igor Strojeckiego brzmi: "Być może jeszcze nie narodził się ten, który kiedyś zapuka do twoich drzwi i o historię twojej rodziny poprosi".

 

MARGOT GRAHAM – absolwentka socjologii i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, praca w Zakładzie Informacji Naukowej na Wydz. Historii UW, asystentura i dydaktyka w Instytucie Profilaktyki Społ. i Resocjalizacji UW przerwana z powodu wyjazdu do Anglii. Tam trzyletnie wieczorowe studia astrologiczne, rozstanie z nauką akademicką, zmiana zainteresowań na korzyść filozofii ezoterycznej, jogi, gnostycyzmu. Po powrocie do Warszawy aktywne włączenie się w działalność Sekcji Astrologii Polskiego Towarzystwa Psychotronicznego od r. 1984 jako wykładowca, a od r. 1987 jako kierownik tej Sekcji. Przygotowywanie materiałów szkoleniowych, działalność wydawnicza (w tym współredagowanie kwartalnika „Zodiak”), organizowanie letnich szkół o szerokiej tematyce paranaukowej (wykładowcy i uczestnicy z wielu krajów). Od powstania w r. 2009 Polskiego Towarzystwa Astrologicznego jego wiceprzewodnicząca, a pod koniec czteroletniej kadencji jego prezes. Od stycznia 2013 r. udział w prowadzeniu zajęć Szkoły Astrologii dr Piotra Piotrowskiego. Więcej w: „o mnie” na www.margotgra.com.pl

 

Termin: poniedziałek, 2 grudnia 2013 roku, godz. 18:00

Miejsce: Warszawa, ul. Zielna 39 (budynek PAST, IV p.)

Członkowie PTA wstęp wolny. Pozostałe osoby – 20 zł na cele statutowe (opłata przed wykładem).

Na miejscu można wypełnić deklarację członkowską i przystąpić do Polskiego Towarzystwa Astrologicznego.

 

Kategoria: Archiwum - wykłady, spotkania
Back to Top